MCT aliejus: ką svarbu žinoti

MCT aliejus pasaulyje nėra naujiena, tačiau Lietuvoje jis populiarėti pradėjo, sakyčiau, prieš kokius ketverius-penkerius metus. Būdamas puikiu papildu jis gali ir padėti pagerinti bendrą sveikatos būklę, ir sureguliuoti viršsvorį. MCT aliejus dažniausiai sutinkamas ketogeninės mitybos mėgėjų bendruomenėje, tad jei keto jums vis dar nepažįstama zona, tikiu, gali kilti įvairiausių klausimų: kas tas MCT aliejus, kaip jį naudoti, kam jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti.

Tam ir skiriu šį straipsnį – paprastai, suprantamai apie bazinius dalykus, kuriuos verta žinoti.

Kas yra MCT aliejus

MCT yra „medium chain triglycerides“ sutrumpinimas, lietuviškai – vidutinių grandinių trigliceridai. Jei tai daug nepasako, bandau trumpai: riebalų molekulės pagal atomų grandinių jungtis skirstomos į trumpų, vidutinių ir ilgų grandinių riebiąsias rūgštis. Trumpos grandinės turi nuo 2 iki 6, vidutinės – nuo 6 iki 10, o ilgos – nuo 12 iki 22 atomų.

Didžioji dalis mūsų suvartojamų riebalų yra ilgųjų grandinių, tuo tarpu MCT dėl savo trumpesnių grandinių ne „kaupiasi ant šlaunų ir pilvo“, o keliauja tiesiai į kepenis, kur yra konvertuojami į ketonus ir energiją. Pakelkite ranką, kam aktualu, kad suvartojami riebalai ne kauptųsi kūne, o padėtų mums tapti greitesniais ir žvalesniais 🙋🏼‍♀️

Taip ir maniau 🧨

MCT yra gausu kokosų ir palmių aliejuje, tačiau ne grynuoju pavidalu. Gamyboje MCT yra mechaniškai atskiriami nuo likusių riebiųjų rūgščių ir taip gauname išgrynintą produktą, kurį jau galime paprastuoju būdu pirkti tiesiog buteliukais.

Ieškodami MCT aliejaus galite rasti jo skirtingas kilmes ir rūšis. Iš principo yra keturi tipai:
C6 – šeši anglies atomai (kaprono rūgštis)
C8 – aštuoni anglies atomai (kaprilo rūgštis)
C10 – dešimt anglies atomų (dekano rūgštis)
C12 – dvylika anglies atomų (lauro rūgštis) 

Dažniausiai MCT rasite arba grynus C8, C10, arba C8 ir C10 mišinį.
C8 – geriausias pasirinkimas, nes toks MCT pasisavinamas geriausiai ir efektyviausiai skatina ketonų gamybą.
C10 yra antras geriausias pasirinkimas. Na, o pamatę C6 arba C12 bet kokiame kontekste (net jei šalia stovi C8) galite dėti buteliuką atgal į lentyną.

Kaip MCT aliejus padeda deginti riebalus

MCT aliejų organizmas pasisavina itin greitai – daug greičiau nei įprastas riebiąsias rūgštis, kurias vartojame su maistu ar, pavyzdžiui, vartodami kokosų aliejų. Būna, žmonės vartoja kokosų aliejų ir mano, kad vartoja MCT, tad tiesiog noriu akcentuoti – MCT ir kokosų aliejus nėra tas pats.

Būtent greita kelionė per kraują ir kepenis leidžia kūnui iš karto iš MCT išspausti reikalingos energijos ir užkurti riebalų deginimo mechanizmą.

Tad taip MCT aliejus ir padeda mažinti viršsvorį, o keičiant įprastą aliejų į MCT, viršsvorio reguliavimo rezultatai paprastai stipriai pagerėja dėl jo metabolinės kelionės ypatumų. Na o kalbant apie riebalus apskritai, MCT veikia taip pat – padidina sotumo jausmą, tad elementariai norisi mažiau ar rečiau valgyti.

Noriu akcentuoti, kad MCT aliejus gali padėti svorį reguliuoti ne tik besilaikantiems ketogeninės mitybos, tačiau ir neturintiems su ja nieko bendro.

Vienas iš būdų vartoti MCT aliejų yra naudoti jį ruošiant kavą – būtent taip darau aš, kasdien. Tokia kava vadinama „Bulletproof“ arba „Keto kava“ ir yra visai nesudėtingai paruošiama. Mano metodas: 200 ml paruoštos karštos kavos, 8 g sviesto, 8 g MCT aliejaus – viską dedame į aukštą indą, merkiam blenderį ir ant max greičio plakame kokių 30 sekundžių. Išeina fantastiškai skani kremiška kava.

Kiek žemiau dalinuosi dar trim receptais, adaptuotais vasarai: viena šalta bulletproof kava ir dvi šaltos bulletproof matcha arbatos tiems, kas kavos gyvenime yra atsisakę. Na, o jeigu nemėgstate nei kavos, nei matcha, MCT aliejų galite vartoti tiek kaip papildą (suvartoti šaukštu), tiek kaip pagardą – ant salotų ar kito maisto, į košes, glotnučius ar pan.

Papildomas triukas besilaikantiems protarpinio badavimo

Jei protarpinio badavimo laikotės siekdami mažinti viršsvorį, galite į pasninką įvesti MCT aliejų. Pavyzdžiui, jei laikotės 16:8 protokolo, galite šaukštą MCT suvartoti 14 ar 15 pasninko valandą. Jis neišmes jūsų iš ketozės (kaip tik ją sustiprins), paskatins riebalų deginimą ir numalšins alkį. Iš tiesų, jei pasninkaudami jaučiatės tvirtai, su MCT galite pratęsti savo pasninką pora valandų. Pavyzdžiui, išpasninkauti 16 valandų, tuomet išgerti šaukštą MCT. Kūnas jausis gavęs maisto ir dėl to galėsite dar valandą ar dvi tęsti pasninką sėkmingai degindami riebalus.

MCT aliejus – gerai mūsų smegenims

Dėl savo cheminių savybių jis sustiprina žvalumą, padidina gebėjimą susikaupti, gerina smegenų funkciją, panaikina arba sušvelnina smegenų „rūką“.

Tad jei laukia atsakingas momentas, kai reikia išlikti žvaliai, aktyviai, dėmesingai ir turėti greitą reakciją (pavyzdžiui, prieš svarbias derybas, tiesioginę transliaciją ar pan.), aš visad vietoje įprastos kavos renkuosi kavą arba matcha su MCT aliejumi.

MCT aliejus padidina energijos kiekį

Dėl jau minėto greito pasisavinimo ir konversijos į energiją MCT verta vartoti prieš treniruotes (arba treniruotės metu, įmaišius į sporto gėrimą). Taip ne tik gausite papildomos energijos sportui, turėsite daugiau ištvermės, bet ir duosite signalą kūnui pradėti deginti riebalus.

Kalbant apie energiją – lygiai tas pats galioja ir protui. Tad prieš ir per ilgo susikaupimo momentus (pvz. mokantis) taip pat verta vartoti MCT kaip papildą.

MCT aliejus stiprina mūsų žarnyną

Ir tai jis daro skatindamas gerųjų bakterijų dauginimąsi ir padėdamas atsistatyti žarnyno sienelėms. Todėl MCT aliejus tinkamas vartoti tiek susiduriantiems su uždegimais, tiek prevenciškai.

MCT aliejus taip pat veikia kaip priešgrybelinė ar priešvirusinė praktika.

Kaip išsirinkti MCT aliejų?

Svarbi dalis – kaip išsirinkti ir kur įsigyti MCT aliejaus. Neapsakomai svarbu rinktis kokybišką produktą, nes priešingu atveju liksite sumokėję pinigus, tačiau negavę jokio efekto.

Mano patarimas: ieškoti gryno C8 (nemaišyto su C10) ir kokosų pagrindu (nemaišyto su pvz. palmių ar kitu aliejui). Šių dviejų kriterijų pakaks išsirinkti geram produktui, tačiau vis tiek atidžiai skaitykite informacinį tekstą, nes kartais pardavėjai uždeda didžiules C8 emblemas ant etikečių, o paskaičius paaiškėja, kad tai iš principo tėra skiestas C12.

Lietuvoje tikrai nėra daug tiekėjų, kurie rūpinasi aukščiausios rūšies MCT aliejumi, o pastaruosius kelis mėnesius apskritai buvo sutrikęs tiekimas ir gero gryno C8 MCT aliejaus įsigyti Lietuvoje galimybės nebuvo. Todėl aš labai džiaugiuosi, kad mano mylimi honestbite.lt savo asortimente pagaliau vėl turi aukščiausios kokybės MCT aliejų. Daugybė kitų honestbite.lt produktų taip pat yra kruopščiai atrinkti iš patikrintų ir saugių tiekėjų, su eko ir bio sertifikatais, tinkami sveikai, švariai mitybai nepriklausomai nuo to, ar laikotės ketogeninės, ar ne. Be to, apsipirkdami visada galite naudoti mano nuolaidos kodą KETOKODAS ir visam krepšeliui gausite papildomą -10% nuolaidą.

Na ir pabaigai – vasarai adaptuoti Bulletproof gėrimų receptai su MCT aliejumi. Kiek aukščiau aprašiau tradicinės karštos Bulletproof kavos receptą, tačiau ši vasara lepina karščiais, per kuriuos norisi mėgautis gardžiais gėrimais ant ledukų 😎

Šalta kremiška kokosinė bulletproof kava

100 ml becukrio kokosų pieno
1 v.š. MCT aliejaus
3 lašeliai karamelės ar kito mėgstamo skonio stevijos saldiklio lašiukų
1 kaušelis baltymų (jei vartojate kolageno papildus milteliais, galite dėti juos)
žiupsnelis druskos
1 puodelis paruoštos atvėsintos kavos

Visus ingredientus (išskyrus kavą!) dedame į aukštą indą ir kelias minutes blenderiuojame ant max greičio. Turi susiplakti iki kreminės konsistencijos – kaip ne iki galo išplaktos grietinėlės.

Į stiklinę prikrauname ledukų, pilame kavą. Ir ant viršaus keliauja tirštas bulletproof kokosinis kremas. Pasigrožime, kaip susisluoksniavo. O tuomet išmaišome ir ragaujame.

Šalta kokosinė bulletproof matcha

100 ml becukrio kokosų pieno
50 ml vandens
1/2 a.š. matcha miltelių
1 v.š. MCT aliejaus
1 a.š. vanilės esencijos
3 lašeliai stevijos saldiklio lašiukų (jei norisi)

Visus ingredientus dedame į aukštą indą ir apie minutę blenderiuojame ant max greičio.

Imame stiklinę, prikrauname ledukų ir užpilame paruošta kokosine matcha.

Marmurinė šalta matcha latte

150 ml becukrio kokosų pieno
50 ml šilto vandens
1/2 a.š. matcha miltelių
1 v.š. MCT aliejaus
1 a.š. sviesto
3 lašeliai stevijos sladiklio lašiukų (jei norisi)

Suplakame 100 ml kokosų pieno iki grietinėlės ir pilame jį ant ledukų.

Blenderiu ant max greičio išplakame šiltą vandenį su matcha, MCT aliejumi, sviestu ir saldikliu. Supilame likusį kokosų pieną ir dar paplakame, kad susimaišytų.

Į stiklinę su išplaktu kokosų kremu pilame paruoštą bulletproof matcha.

Kaip visada, daugiau idėjų gali rasti mano Instagram profilyje.
Užsuk į gidą „Gėrimai“ – ten guldau panašius receptus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Pirkinių krepšelis