Avokadas yra pirmas vaisius, šaunantis į galvą pagalvojus apie ketogeninę mitybą. Ir ne šiaip sau jį kone kasdien sutiksite keto lėkštėse! Avokadas – kone vienintelis vaisius, turintis savyje tokį kiekį sveikųjų riebalų: beveik 85% avokado kalorijų sudaro sveikatai naudingi riebalai. Tai pasakykite jūs man – argi ne dieviškas tai maistas? 🤓
Avokadas yra turtingas vitaminais K, C, B6, A, E, folatais, kaliu, magniu ir antioksidantais. Visa puokštė organizmui naudingų gėrybių vos iš vieno vaisiaus – nenuostabu, kad jis yra geras pasirinkimas norintiems stiprinti imunitetą, palaikyti smegenų, širdies ir akių sveikatą.
Avokadai dažnai matomi ir viršsvorio bandančių atsikratyti mitybos racione dėl savo sotumo: pusryčiams suvalgę kiaušinį su avokadu alkį pamirši ilgam.
O ar žinojai, kad avokadai nesunoksta ant medžio?
Juos skina dar kietus ir nokina, o ūkiuose derlius renkamas itin atsargiai, nes net ir švelniausias bumbterėjimas iš dešimties centimetrų aukščio jau lems tai, kad perpjovę avokadą rasime jį šen bei ten parudavusį.
Savo Instagram kviečiau užduoti su avokadais susijusius klausimus ir didžioji dalis buvo ne apie avokado savybes ar receptus, bet apie parengimą vartoti: kaip išsirinkti, kaip nokinti, ar galima valgyti, jei avokade matomos dėmės, tašekliai ar siūlai.
Instagram įraše netelpa ribotas kiekis teksto, o aš vertinu galimybę informaciją turėti susitemintą vienoje vietoje, į dažniausiai užduotus jūsų klausimus atsakau čia!
KAIP ŽINOTI, AR AVOKADAS SUNOKĘS IR TINKAMAS VALGYTI?
Visų pirma, šiukštu avokado kietumo negalima tikrinti spaudant pirštais. Man širdį plėšo, kai matau, kaip maisto prekybės centruose žmonės ima avokadus vieną po kito ir spaudo juos pirštais, o tada deda atgal. Mylėkite avokadus, būkite geri vieni kitiems – nemaigykite jų pirštais!
Tai kaip reikia jų minkštumą tikrinti, klausiate? Ogi paimti juos tarp rankų delnų ir visu delnų paviršiumi lengvai spustelėti, nesukoncentruojant spaudimo jėgos į vieną konkretų tašką. Taip tikrindami ir geriau suprasime sunokimo lygį, ir nepažeisime vaisiaus.
O dabar apie tai, ką mums sako atsakas į spustelėjimą:
NESUNOKĘS: spustelint kietas kaip akmuo. Dažniausiai tokie avokadai yra šviesesnės, ryškios žalios spalvos, kotelis – tvirtai įkibęs į vaisių. Perpjovus tokį avokadą nepavyks išimti kauliuko, atskirti nuo odelės, pats vaisius bus kartokas ir/arba daugmaž beskonis ir sunkiai pjaustomas. Tokį avokadą reikia palikti nokimui dar 4-5 d. Apie nokinimo būdus – žemiau.
BEVEIK SUNOKĘS: spustelint juntama nežymi amortizacija. Toks avokadas paprastai tamsiai žalios spalvos, kotelis dar tvirtai įkibęs į vaisių. Avokadą perpjovus kauliuką išimti pavyks nešvariai, vaisius neturės tvirto salsvo skonio, bus dar per kietas trynimui. Tokį avokadą reikėtų palikti nokimui dar apie parą.
SUNOKĘS: sputelint juntamas malonus minkštumas, panašus į prinokusio persiko. Paprastai toks avokadas yra tamsios spalvos, kotelis lengvai atsiskiria nuo vaisiaus, lenva atskirti odelę, perpjovus kauliukas lengvai ir švariai išsiima, skonis – pilnas, salsvas, tekstūra pasiduoda trynimui. Tokį avokadą reikia valgyti jau šiandien.
PERNOKĘS: spustelint avokadas minkštas ir lengvai deformuojamas, gali jaustis tarsi tuštuma po odele. Toks avokadas, tikėtina, jau bus viduje parudavęs, išsausėjęs ir nebetinkamas valgyti, taip pat jis gali turėti į moliūgo panašų kvapą. Tokį avokadą meskite lauk be pasigailėjimo.
KAIP IR KUR IŠSIRINKTI AVOKADĄ?
Nenoriu būti kategoriška – kartais įprastuose maisto prekybos centruose tikrai galima rasti puikių nesumuštų avokadų, kuriuos pavyksta gražiai sunokinti namuose, tačiau didžiąja dalimi avokadų pirkimas įprastuose prekybos centruose yra loterija: niekada negali žinoti, kaip tie avokadai buvo atvežti, sukrauti, ar jie kritę ir ar nebuvo atėję į daržovių skyrių etatiniai avokadų maigytojai.
Aš laiduoju už tikrivaisiai.lt – jie veža tikrai kokybiškus ir išmyluotous avokadus tiesiai iš Ispanijos. Įkūrėja Gintarė, gyvenanti Ispanijoje, pati asmeniškai vyksta į avokadų medžių girias, stebi auginamus vaisius, prižiūri ir rinkimo procesą.
Tikrivaisiai.lt rekomenduoju, nes esu be nusivylimo išragavusi jų kokybiškus avokadus ir įkūrėja yra šiltas žmogus, su kuria sutampa požiūris į avokadus virtuvės zonoje: iš jų abi gaminame VISKĄ. Vasaros topas, be abejonės, avokadų ledai (receptą gali rasti ir mano knygoje). Aš kartais avokadais keičiu grietinėlę desertuose, nes tekstūra ir riebumas praktiškai atitinka. Taip pat trintas avokadas tampa puikiu dresingu bet kokioms salotoms, sveikuoliško kokteilio pagrindu ir aš ko gero nesugalvočiau maisto produktų, kuriems į kompaniją avokadas netiktų.
Grįžtant prie to, kaip išsirinkti avokadą – pasinaudoti delnų spustelėjimo patarimu, kurį įvardijau aukščiau ir, svarbiausia, turėk omenyje, kad nieko baisaus yra įsigyti žalesnį avokadą ir leisti jam sunokti namuose. Taip gali ir laiką taupyti: įsigyti skirtingo sunokimo avokadų visai savaitei į priekį ir kasdien valgyti gardžius vaisius.
KAIP SUNOKINTI AVOKADĄ NAMUOSE
Juoktis negražu, BET 😁 Mane labai labai prajuokino daugybė jūsų klausimų ir pasiguodimų apie tai, kaip normaliai sunokinti avokadą. Kiek istorijų, kiek tragikomiško skausmo! Ačiū už tą gerą jūsų nuotaiką avokadų paieškos nuotykiuose. Didelė dalis skundėsi tuo, kad prapjovus jis arba būna žalias, arba jau nebetinkamas valgyti – na niekaip nepavyksta pagauti TO momento. Ir tai tikra tiesa. Turbūt ne šiaip sau ir internetas pilnas memų apie avokadų nokinimą?
Tad nieko nelaukiant: štai trys būdai, kuriuos galiu pripažinti veikiančiais ir tinkamais.
NOKINIMAS ŠALDYTUVE. Jeigu avokadų užsipirkote visai savaitei, o jiems visiems iki pilno sunokimo tetrūksta paros ar dviejų, galite dėti juos į šaldytuvą. Ten avokadai noksta bent perpus lėčiau, tad viskas galų gale turėtų pavykti savu laiku ir neturėsite krūvos pernokusių avokadų.
NOKINIMAS POPIERINIAME MAIŠELYJE. Sudėkite avokadus į popierinį maišelį ir palikite porai dienų. Plastikinis maišelis netinka, nes avokadui nokstant vis dar reikia „kvėpuoti“. Avokadas nokdamas išleidžia etileno (nokimo) dujas, kurios išlikdamos maišelyje skatina dar didesnį nokimą ir užsiveda grandininė nokimo reakcija. Jei norite, kad avokadai sunoktų dar greičiau, į popierinį maišelį avokadui į kompaniją įdėkite bananą ar obuolį – pagausinsite dujas, pagreitinsite ir nokimą.
NOKINIMAS ORKAITĖJE. Gerai, pripažįstu, gali skambėti keistai, bet tai veikia. Svarbu tik nokinti tinkamus avokadus: šis būdas netinka akmens kietumo avokadams, tačiau puikiai tiks tiems, kuriems iki pilno sunokimo trūksta vienos ar dviejų dienų. Suvyniokite avokadus į foliją. Įkaitinkite orkaitę iki 90 laipsnių. Ir pakaitinkite avokadus apie 10-15 minučių. Išėmę spustelėkite tarp delnų – turėtų būti suminkštėję. Leiskite jiems atvėsti iki kambario temperatūros ir tuomet jau pjaukite ir valgykite.
Jeigu jūsų avokadai jau yra sunokę, o vartoti juos ruošiatės tik rytoj, drąsiai dėkite juos į šaldytuvą. Šaltis lėtina nokimo procesą, tad avokadai turėtų nespėti pernokti.
Jei perpjovėte avokadą ir supratote, kad jam dar reikėjo panokti, išeitis taip pat yra. Be abejonės, jis nebebus kaip naujutėlis, tačiau galima jį „sukonstruoti“ atgal: įdėti atgal kauliuką ir kaip įmanoma viena arčiau kitos suspausti perpjautas puseles. Tuomet apvyniokite avokadą maistine plėvele ar folija ir panokinkite dar parą. Pjovimo vietoje avokadas bus parudavęs, bet nepergyvenkite – tai yra natūrali vaisiaus reakcija su deguonimi. Tiesiog pašalinkite patamsėjusią dalį prieš valgant ir tiek!
KOKIŲ AVOKADŲ NEGALIMA VALGYTI
Jeigu prapjovus avokadą nors vienoje vietoje matomas pelėsis (balsvas arba pilkšvas taškelis ar dėmelė), iškart išmeskite visą vaisių. Net jeigu atrodo, kad pelėsis nedidelis ir jį galima tiesiog nupjauti, pelėsis jau bus pasklidęs po visą vaisių – tad nebandykite avokado gelbėti, geriau saugokite savo sveikatą ir tokį avokadą meskite lauk.
Jei prapjovę avokadą matote daug smulkių rudų taškelių ar linijų, neišsigąskite – gali būti, kad avokadas vis dar tinkamas valgyti. Taškeliai ir linijos yra šio vaisiaus maistinių medžiagų „latakai“, kurie nepažeistame vaisiuje nėra matomi, tačiau gali paruduoti, jei, pavyzdžiui, iki jums įsigijant vaisius buvo per šaltoje temperatūroje transportuojamas arba laikomas, o tuomet patekęs į namus kelias dienas šiltai noko. Paprastai rudi taškeliai ir linijos nieko blogo nežada, skonio negadina (tik išvaizdą), tačiau aš vis tiek prieš valgant patariu pauostyti avokadą – jeigu nėra avokadui neįprasto kvapo, o paragavus – ir skonio, drąsiai jį valgykite.
Kalbant apie pernokusius avokadus – jei juose nėra pelėsio, galima bandyti jų gražiai atrodančią dalį suvartoti. Avokadai noksta nuo kotelio vietos žemyn, tad paprastai ir ruduoti pradeda būtent aplink kotelį. Jeigu avokado apačia nėra pažeista ar parudavusi, galite jo viršutinę dalį nupjauti ir suvartoti dar tinkamą valgyti avokado dalį.
Visgi jeigu pernokęs avokadas jau turi prastą, rūgštoką ar keistą kvapą, neberizikuokite ir tokio nevalgykite.