Per metus perskaitau apie trisdešimt knygų, kurių nemaža dalis yra apie mūsų fizinę sveikatą. Vienos jų būna labiau, kitos mažiau įžvalgios. Man pačiai svarbu, kad knygos būtų kuo mažiau didaktinės ir kuo daugiau paremtos duomenimis. Tos, kurias rekomenduoju šiame sąraše, dar yra ir parašytos paprasta, suprantama kalba – šitai laikau itin dideliu privalumu norint, kad žinutė pasiektų kaip įmanoma platesnę visuomenės dalį. Tad sudėtingiau parašytų knygų į sąrašą neįtraukiu.
Šis knygų sąrašas nėra baigtinis, nes perskaityti vertų knygų sveikaamžiškumo ir ilgaamžiškumo temomis yra išties daug. Kol kas šiame sąraše dar nėra nė vienos knygos, dedikuotos kai kurioms savotiškai nišinėms sritims. Pavyzdžiui, endokrininei sveikatai. Tačiau visada galiu šį sąrašą papildyti, jei perskaitysiu knygą, kuri pakankamai išsamiai, plačiai, pagrįstai ir kartu skaitytojui lengvai suprantamai apžvelgia svarbiausius gyvenimo, gydymo, prevencinius aspektus. O kol kas palieku sąraše šias keliolika knygų, kurios, mano nuomone, yra labai geras atspirties taškas ieškantiems būdų gyventi sveikesnę, kokybiškesnę ir prasmingesnę kasdienybę.
Spustelėję ant kiekvienos knygos paryškinto pavadinimo iškart nukeliausite ir į puslapį, kur galite tą knygą įsigyti.
Peter Attia „Outlive“ – bene geriausia per pastaruosius kelerius metus mano skaityta knyga apie žmogaus sveikatą, ilgaamžiškumą, sveikaamžiškumą. Man Peter Attia yra vienas autoritetingiausių autorių gyvensenos temoje apskritai.
Robert Lustig „Metabolical“ – apie medžiagų apykaitą ir tai, kad vaistais neišgydysime ligų, kurios atsirado dėl netinkamos mitybos. Be gąsdinimų, bet labai aiškiai. Skaitant knygą ima noras veikti.
John Yudkin „Pure, white and deadly“ – geras startinis taškas pradėjusiems suprasti, kad su rekomenduojama mitybos piramide kažkas ne taip. Ši knyga padeda tai suprasti iki galo.
Joseph Mercola „Riebalai – gyvybės šaltinis“ – nuostabiai atskleidžia, kodėl turime rūpintis suvartojamų riebalų kokybe ir pakankamumu. Angliškos versijos neskaičiau, bet lietuviška – puiki ir tikrai tinka pradedantiesiems.
Susan S. Blum ir Michele Bender „Imuninės sistemos stiprinimo planas“ – (versiją anglų kalba rasite čia) – apžvelgia daugybę lėtinių ir autoimuninių susirgimų bei kokią įtaką jiems turi gyvenimo būdas, mityba ir papildai + taktikos jų įveikimui.
Giulia Enders „Žarnyno žavumynai“ (arba „GUT: the inside story of your body’s most underrated organ“, kurią rasite čia) – be galo smagiai parašyta knyga apie mūsų žarnyno ekosistemą, visatą, jos gyventojus – florą ir fauną, vykstančius procesus ir kaip užtikrinti žarnyno sveikatą. Mus read.
Jonny Bowden, Stephen Sinatra, Deirdre Rawlings „Didysis cholesterolio mitas: gydymo planas be statinų” – superinė knyga apie cholesterolį, jo funkciją, susidarymo procesus ir veiksnius, širdies ir kraujagyslių ligas bei rizikų valdymą ir gydymą. Ši knyga man apskritai atrodo viena būtiniausių perskaityti šiuolaikiniam žmogui.
Paul Saladino „The Carnivore Code“ – nerealiai geras „vaistas“ įsitikinusiems augalinio maisto dieviškumu ir pranašumu, o visiems bendrai – išsamus, pagrįstas ir kantrus paaiškinimas apie mitybą žmogaus evoliucijoje, šiandieninės mitybos spragas, gyvūninės kilmės produktų kokybę. Galiausiai, net ir etiniams bei aplinkosauginiams klausimams nemažai dėmesio skirta. Nuo šio autoriaus prasidėjo ir mano carnivore istorija.
Nina Teicholz „The Big Fat Surprise“ – apie tai kodėl mėsa, sviestas ir sūris yra sveikos ir pilnavertės mitybos dalis. Pirma knygos dalis primena „Pure White and Deadly“, bet paskui gerai atiskleidžia.
Simona Laiconaitė „Keto Kodas“ – visa bazinė informacija apie keto mitybą pradedantiesiems, kad startuotumėte su pasitikėjimu. Tai – vis dar vienintelė tokio tipo knyga Lietuvoje.
Dave Asprey „Super Human“ – geras įvadas į biohakingą. Apima jau nebe tik mitybą, bet ir cirkadinį ritmą, fizinį aktyvumą, detoksikaciją, libido. Nuo paprastų nemokamų praktikų iki sudėtingesnių technikų ir cheminių kombinacijų tiems, kas labiau linkęs į eksperimentus.
Matthew Walker „Why we sleep“ – norėčiau, kad ši knyga būtų privaloma perskaityti kiekvienam. Joje autorius nuostabiai gerai dėsto apie miego svarbą ir įtaką gyvenimui: visapusei sveikatai, savijautai, išvaizdai, mirtingumui bei apie miego higieną apskritai.
Shawn Stevenson „Miego menas“ – gerokai paprastesnė, mažiau gili knyga nei „Why we sleep“, tačiau ji nuostabiai tiks tiems, kas tiesiog nori pasirūpinti savo miegu, nes knygos fokusas yra į „KAIP?“ ir gali padėti susikurti gerą, tvarkingą miego higieną.