Naminė šalta arbata

Vasarą ieškantiems būdų atsigaivinti siūlau išbandyti naminę šaltą arbatą. Jos gamyba šiek tiek skiriasi nuo įprastos karštosios, tačiau tikrai nėra sudėtinga, o skonių gausybė – neribota. Ypač vasarą, kai viskas žydi, noksta ir žaliuoja.

Žemiau dalinuosi keturiais paprastais savo mėgstamiausių šaltos arbatos skonių receptais, tačiau pradėkime nuo pat pradžių: mums reikia pasigaminti šaltą arbatą.

Šaltą arbatą galima gaminti trim būdais:

ŠALTUOJU būdu (cold brew). Būtent šį būdą aš rekomenduoju naudoti šaltai arbatai, nes taip gaminama ji išeina skaniausia, pilno, švelnaus skonio ir skaidri. Taip pat šis būdas yra ir paprasčiausias, nors laiko prasme trunka ilgiausiai. Šaltasis arbatos gaminimo būdas yra toks pat kaip ir cold brew kavos: stikliniame inde arbatžolės užpilamos šaltu vandeniu ir paliekamos šaldytuve 6-12 valandų. Kuo ilgiau laikysime, tuo sodresnis skonis bus, tačiau aš nerekomenduoju laikyti ilgiau nei 12 valandų. Praėjus laikui tiesiog nukoškite, kad skystis nustotų brandintis.
Santykis, kuriuo aš vadovaujuosi: du valgomieji šaukštai arbatžolių vienam litrui vandens.

KARŠTUOJU būdu. Šis būdas gerokai greitesnis už šaltąjį, tačiau yra rizika perplikyti arbatą ir tada ji išeis kartoka ir neskaidri – taip atsitinka dėl arbatos lapeliuose esančių taninų. Karštuoju būdu paruošti pagrindą šaltai arbatai užtrunka apie porą valandų, nes pirmiausia reikia ją užplikyti, o tuomet – pilnai atvėsinti.

VĖSINIMO ledu būdu. Šis būdas – greičiausias iš visų, tačiau turi tokias pat rizikas kaip ir paprastas plikymas: arbata dažniausiai išeis neskaidri ir yra didelė rizika ją pasigaminti karstelėjusią. Šio ruošimo būdo esmė: arbata užplikoma karštu vandeniu, o tuomet staigiai atšaldoma ledukais. Tokiu būdu gaminti arbatą užtrunka ko gero vos 15 minučių. Visgi esu tikra, kad svarbiau yra skonis nei greitis 🤓

Pagrindinė arbatos sudedamoji dalis yra vanduo. Jis gali būti neskanios arbatos priežastis nepriklausomai nuo to, kokios kokybės arbatžoles bepasirinktumėte. Ir, priešingai, geras, kokybiškas vanduo, lemia skanios kavos ar arbatos rezultatą. Mano siūlymas – jei tik turite galimybę, šaltą arbatą ruoškite su filtruotu vandeniu.

Na, o arbatžolių prasme ribojimo nėra, drąsiai naudokite tas, kurias labiausiai mėgstate: skirtingas juodosios ar žaliosios rūšis, labai skani arbata išeina iš baltosios, mėgstantiems rekomenduoju išbandyti raudonąją. Lygiai taip pat arbatai galima naudoti ir kitas žoleles – melisas, liepžiedžius, ramunėles ir t.t.

Šaltąją arbatą rekomenduojama laikyti šaldytuve ir suvartoti per keturias dienas nuo pagaminimo. Mano patirtis rodo, kad skani šalta arbata dingsta dar tą pačią dieną 😁

Na o žemiau rasi keturis mano rekomenduojamus išbandyti šaltų arbatų skonius.

Earl Grey šalta arbata su sūria grietinėle

Earl Grey yra mano mėgstamiausia arbata iš visų pasaulio arbatų. Mano visatoje jai lenkiasi prabangiausios žaliosios, o aš tiesiog lydausi nuo jos skonio ir aromato. Esu iš tų žmonių, kuriems namuose nesant Earl Grey reiškia, kad arbatos nebėra.

Earl Grey yra tinkama ragauti su viskuo nuo vaisių iki pieno, o čia pateikiu man labai patinkančią versiją su sūria grietinėle.

Dviems stiklinėms arbatos reikės:
120 ml grietinėlės
1/2 a.š. druskos
saldiklio pagal norus (dedu 6 lašiukus monk fruit arba stevia)

Išlpakame grietinėlę su druska ir saldikliu. Neperplakame – geriausia, jei grietinėlė dar pasiduoda pylimui. Imkite stiklines, kone sklidinai pripildykite jas ledo, pilkite arbatą, palikdami 3 centimetrus iki stiklinės viršaus. Užpilkite grietinėlę. Galima prieš geriant išsimaišyti, bet man labai skanu gerti ir taip.

Oolong arbata su laimu ir rozmarinu

Minimalistinis, bet dėmesio vertas variantas. Man labai patinka Oolong arbatos poskonis – jis turi visai kitą charakterį nei žalioji, tačiau vis dar išlaiko gaivumą.

Rekomenduoju išbandyti pasigaminti šaltą Oolong arbatą ir papildomai suteikti jai rozmarino aromato bei laimo rūgštelės. Kiekius reguliuokite pagal save (aš litrui arbatos dedu tris storas rozmarino šakeles ir pusės laimo griežinėlius), o gamybos prasme rekomenduoju prieš ragaujant šaldytuve su laimu ir rozmarinu šią arbatą palaikyti bent porą valandų.

Žalioji arbata su bazilikais, citrina ir braškėmis

Gaivina ir vis dar tonizuoja, tad vakare rekomenduoju mėgautis atsargiai. Tačiau ši arbata labai tiks karštam rytui ar vidurdieniui, kai kūnui reikia ir vandens, ir energijos. Šiame gėrime labai gerai dera braškės su baziliku, o citrina suteikia papildomo gaivumo.

Baziliko litrui vandens sunaudoju daug, gal pusę krūmo. Braškių pakanka dviejų/trijų (pjaustytų griežinėliais). Citrinos riekelių dedu gal keturias.

Sudėkite priedus į arbatą ir prieš ragaudami dar leiskite skoniams skleistis bent valandą šaldytuve.

Juodoji arbata su čiobreliais, avietėmis ir laimu

Labai vasariška versija. Man kažkodėl šią arbatą visada norisi gaminti rugpjūtį, kai jau mintys kupinos atostogų įspūdžių ir prisiminimų, bet dar TAIP LABAI norisi mėgautis kiekviena vasaros akimirka ir saldžiai viltis, kad ruduo ilgai nepasirodys.

Čiobreliai su avietėmis man geriausiai dera juodojoje arbatoje, nors visai skanu ir su baltąja. Litrui arbatos dedu keturias stambias čiobrelių šakeles, saują aviečių ir pusės laimo skilteles. Prieš ragaujant reikėtų arbatą su visais skonio priedais šaldytuve palaikyti porą valandų.

Jei išbandysi arbatas, nepamiršk pasidalinti! Drąsiai žymėk mane savo įrašuose ar story: @yes_its_keto

Gaivios vasaros!

Simona

Pirkinių krepšelis