Kai išgirstame žodį hakeriai, ko gero, prieš akis iškart matome prie kompiuterio prilipusius vyrukus (ar merginas!), prieblandoje greitai lakstančius pirštais per kompiuterio klaviatūrą. Žinome, kad hakeriai laužiasi į tinklus ar sistemas norėdami pasiekti skirtingų tikslų – padaryti kokią nors informaciją prieinamą visiems ar nebeprieinamą jos savininkams, pakeisti tai, kaip sistemos veikia ar jas kaip tik sustabdyti ir t.t. O ar esate girdėję apie biohakerius? Žmones, kurie pasitelkia įvairias priemones, kad galėtų „nulaužti“ savo organizmo sistemą ir keisti – stiprinti ar slopinti – pageidaujamas savo organizmo funkcijas?
Nors biohakingas iš pirmo žvilgsnio gali nuskambėti kaip koks nors drąsus žaidimas su gyvybės rūšimis, iš tiesų jis veikiau yra susijęs su paprastų priemonių ir produktų taikymu, galinčiu padėti optimizuoti savo savijautą ir žmogišką funkcionalumą.
Dažniausiai biohakingo įrankiai yra neįtikėtinai paprasti ir susiję su mitybos, papildų ar dienos rutina – būtent tokiam biohakingo tipui pritariu pati ir apie jį šįkart papasakosiu daugiau. Tačiau egzistuoja ir ekstremalesnių biohakerių, kurie, pavyzdžiui, patys save genetiškai redaguoja ar drąsiai implantuoja po oda mikroschemas, kad galėtų geriau sinchronizuotis su supančiomis technologijomis. Jei trumpai, biohakingo sąvoka plati, o galimybės – beribės, tačiau nebūtina visko komplikuoti.
Kodėl žmonės nori užsiimti biohakingu?
Kai kurie tai daro todėl, kad savo prastą kasdienę savijautą nori patikėti ne tik tradicinės medicinos rankoms. Kiti nori pabandyti kaip įmanoma labiau sulėtinti kūno senėjimo procesą ir gyventi kuo ilgiau. Treti gali būti linkę į inžineriją ir absoliutų savo kūno kontroliavimą. Ketvirti tiesiog nori turėti daugiau energijos, būti žvalesni ir gebėti geriau susikaupti intensyviam darbui.
Biohakingas kaip judėjimas savo populiarumo pagreitį vakarų pasaulyje įgavo prieš maždaug dešimtmetį, kai į maksimalų efektyvumą orientuoti Silicio slėnio gyventojai pradėjo ieškoti būdų ne tik kaip efektyvinti verslo procesus, bet ir kaip didinti savo asmeninį našumą: kaip tapti dar produktyvesniais, gyvybingesniais, ilgaamžiškesniais ir laimingesniais. Dažniausiai tam pasitelkiamos kaip įmanoma paprastesnės praktikos, kurias galima reguliuoti pagal savo poreikius ir kontroliuoti be specialisto pagalbos. Tokios praktikos gali apimti, pavyzdžiui, pasninką, šaltį, miego ritmą, kvėpavimo pratimus, garsines ar šviesos bangas, nootropikus ir papildus, meditaciją, cukraus kiekį kraujyje reguliuojančią mitybą ir pan.
Paprasčiausias ir greičiausias būdas žengti į biohakingo pasaulį yra pradėti nuo angliavandenius eliminuojančios mitybos, reguliarios rytinės mankštos, sąmoningumo pratimų ir sekti savo būsenas išmaniuosiuose laikrodžiuose. Jei niekada iki šiol to nebandėte, būkite pasiruošę naujiems savo kūno ir mąstymo pojūčiams. Pastebėję didžiulius savijautos pokyčius galėsite nerti giliau ir eksperimentuoti su kitais dalykais, pavyzdžiui, garsu, šviesa, temperatūra, dienos ritmu. Žemiau trumpai aprašau kelias nesudėtingas praktikas, kurias naudoja biohakeriai ir su kuriomis, šiek tiek daugiau pasidomėję, saugiai galėtumėte paeksperimentuoti ir jūs.
Šalčio praktikos
Krioterapija arba šalčio praktikos yra vienas iš biohakerių naudojamų įrankių. Staigus didelis šaltis visame kūne susiaurina kraujagysles, o kūnui grįžus į normalią temperatūrą kraujas grįžta į audinius, atnešdamas daug maistinių medžiagų ir endorfinų bangą. Norintys atsikratyti virsšsvorio dar papildomai džiaugiasi ir pagreitėjusiu riebalų deginimu.
Šalčio praktika patogi, nes trumpa – trunka vos keletą minučių, o juk daug kas savo dienas planuojame minučių tikslumu. Dažnai neturime galimybės kokiai nors praktikai skirti valandos per dieną, o kelias minutes atrasti tikrai įmanoma. Be to, šalčio praktikai galima rinktis tikrai ne vien eketes, ledo vonias ar sausą azotą (nebandykite namuose!) – pilnai pakanka turėti tik dušą.
Protarpinis badavimas ir pasninkas
Turbūt jau ne kartą teko girdėti, kad didžiulį skirtumą savijautai turi ne tik tai, ką valgome, bet ir kada valgome. Deja per dažnai protarpinis badavimas atsiduria vien lieknėjimo kontekste, nes ši praktika gali padėti tiesiog kasdien turėti daugiau energijos, natūraliai reguliuoti insulino išskyrimą ar cholesterolio kiekį, pagreitinti medžiagų apykaitą ar priaugti liesos raumenų masės.
Nors pasninkas (nevalgymas 24, 48, 72 ar daugiau valandų) tikrai nėra priimtinas dažnam, protarpinis badavimas yra žymiai patogesnis pasninko giminaitis, kai valgoma tik tam tikru paros metu, kad kūnas turėtų aiškų ritmą ir organizmas visada atskirtų, kada yra alkanas, valgantis ir pavalgęs, tiek kada pasninkauja ir gali susitelkti į riebalų deginimo ar regeneracinius procesus – slopinti vykstančius uždegimus, šalinti atitarnavusių ląstelių atliekas, generuoti naujas sveikas ir gyvybingas ląsteles.
Yra daugybė protarpinio badavimo protokolų, tačiau ko gero dažniausiai taikomas yra 16:8, kai šešiolika valandų pasninkaujama, o valgoma per likusias aštuonias. Pavyzdžiui, gyvenant pagal tokį protokolą, pirmas dienos maistas gali būti 12 valandą, o paskutinis 20 valandą.
Biohakeriai taiko ir kitokius protarpinio badavimo protokolus, pavyzdžiui 18:6, 20:4 ar net 23:1, kai visa dienos kalorijų norma yra suvartojama vieno valgymo per dieną metu. Pastarosios praktikos pradedantiesiems nerekomenduoju, nes prieš ją taikant yra labai svarbu suprasti, kokios medžiagos ir kokie jų kiekiai yra reikalingi optimaliam organizmo veikimui, kad galėtumėte tokią praktiką taikyti nealindami savo organizmo. Ateityje būtinai skirsiu straipsnį ir išimtinai protarpinio badavimo temai, kad detaliau atskleisčiau, kas organizme vyksta pasninko metu ir kodėl jis toks naudingas kiekvienai (kiekvienai!) žmogaus organizmo ląstelei.
Papildai
Trečias biohakerių įrankis yra įvairūs papildai ir nootropikai – medžiagos, padedančios gerinti ir maksimizuoti smegenų funkciją. Šis įrankis geriausiai veikia su tinkama angliavandenius eliminuojančia mityba ir mankšta, tačiau gali būti praktikuojamas ir pavieniui. Biohakeriai paprastai turi susidarę ne tik pasninko ir valgymo protokolą, bet ir papildų protokolą pagal tai, kokias savo funkcijas kuriuo dienos metu nori pagerinti.
Tam tikri riebalai, mineralai, aminorūgštys ir vitaminai, geriami reikiamu metu, reikiamomis dozėmis ir kombinacijomis iškart pastebimai gali padėti stipriau ir ilgiau susikoncentruoti, geriau atsiminti, greičiau mąstyti, taip pat suteikti daugiau energijos ne tik smegenims, bet ir kūnui ar net padėti jam detoksikuotis. Savo instagram stories dažnai dalinuosi visokiais savo papildų hackais. Apie vienus nootropikus (BrainTech) esu rašiusi ir straipsnyje apie grybų papildus.
Šviesos praktikos
Turbūt nereikia būti biohakeriu, kad pastebėtumėte, jog visą dieną prabuvę patalpoje be natūralios šviesos ir patys pasijuntate tarsi sulėtėję ar išsunkti. Taip yra todėl, kad mūsų kūnams ir smegenims reikia šviesos, kad veiktų optimaliai ir tai tikrai nėra susiję vien su vitamino D gamyba.
Šviesa dienos eigoje turi savo skirtingas spalvas ir bangos ilgius, kurių visi mūsų organizmą – smegenis ir hormoninį foną – veikia skirtingai. Įvairaus intensyvumo ir spalvos šviesą galima naudoti energijos lygiui kelti ar mažinti, skausmui malšinti ir uždegimui mažinti.
Kai kurie biohakeriai namuose turi lempas, skleidžiančias tam tikro ilgio šviesos bangas, susigeriančias giliai (8-10 mm) į odą. Jie taip fotonais prisotina ląstelių mitochondrijas, suaktyvina daugybę nervų sistemos ir medžiagų apykaitos procesų. Tačiau lempos visai nebūtinos norint pradėti eksperimentuoti su šviesa. Norint pajausti šviesos poveikį pabandykite bent savaitę kas rytą po pusvalandį praleisti lauke, natūralioje dienos šviesoje ir taip kilstelėti savo energijos lygį visai likusiai dienai.
Nors šiame straipsnyje nerašysiu apie miegą, tačiau biohakeriai šviesą reguliuoja ir dienos pabaigoje, nes ji turi milžinišką įtaką miego kokybei – skirtingos šviesos bangos veikia mūsų hormonus, kurių tam tikra pusiausvyra yra reikalinga norint saldžiai užmigti, o kitokia – žvaliai pabusti. Pavyzdžiui, tinkama šviesos spalva ir šviesos šaltinio aukštis vakare gali garantuoti, kad pabusite gerokai labiau pailsėję po trumpesnio nakties miego ir pamiršite būtinų 8 valandų miego mitą visiems laikams. Bet apie miegą – kitąkart.
Organizmo valymo praktikos
Biohakinge svarbu ne tik tai, ką į save „dedame“, bet ir ką išmetame. Žmogaus organizmas valosi per limfinę sistemą, kuri yra tarsi kūno kanalizacijos sistema. Per ją pašalinamos įvairios ląstelių atliekos ir pieno rūgštis, susikaupusi treniruočių ar kitų organizmo procesų metu. Tad biohakeriai neretai papildomo dėmesio skiria ir limfodrenažui, kad tam tikrose kūno vietose pagreitintų kraujotaką, išplautų lauk toksinus ir pagreitintų regeneracinius procesus.
Tikiuosi, kad padėjau geriau suprasti, kas yra biohakingas ir kokios praktikos gali padėti ir į gera keisti savo kūną, sveikatą ir smegenis, kad veiktum efektyviausioje savo būsenoje. Ir iš tiesų visiškai nesvarbu, kokį dienos ir praktikų ritmą pasirinktum, svarbiausia yra daryti tai nuosekliai ir nuolat.